U svrhu jačanja vidljivosti i uloge LEADER - CLLD-a i lokalnih akcijkih grupa u Republici Hrvatskoj i na međunarodnoj razini, LEADER mreža Hrvatske bila je partner 5. međunarodnog kongresa ruralnog turizma održanog u Cavtatu, od 27. do 30. travnja 2022. godine. Izuzev znanstvenoj i stručnoj zajednici, kongres je okupio i sve ostale dionike ruralnog turizma koji su se, putem znanstvnih izlaganja, panela, okruglih stolova i radionica te brojnih prezentacija primjera dobre prakse, upoznali s najnovijim trendovima na području ruralnog turizma. Suorganizatori i partneri kongresa, uz LEADER mrežu Hrvatske, bili su Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj “Klub članova Selo”; Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU); Hrvatska akademija za znanost i umjetnost u Bosni i Hercegovini; Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija, Sveučilište u Rijeci; Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, te brojne druge institucije i organizacije. LmH je bila član Programskog i Organizacijskog odbora kongresa.
Znanstveni dio Kongresa bio je podijeljen u sedam tematskih područja: Europski ruralni prostor: jučer, danas, sutra; Održivi razvoj u ruralnom turizmu; Krizno upravljanje i nove tehnologije u ruralnom turizmu; Umrežavanje i interesno udruživanje u ruralnom turizmu; Digitalni marketing, brendiranje i STEM u turizmu; Formalno i neformalno obrazovanje za ruralni turizam i Primjeri dobre prakse iz javnog i privatnog sektora (studije slučaja, prezentacije, posteri).
U okviru programa kongresa poseban prostor bio je posvećen lokalnim akcijskim grupama u ruralnom razvoju i ribarstvu te LEADER-CLLD-u kao jednom od ključnih programa potpore razvoju ruralnog turizma. Tijekom kongresa predstavljeni su i primjeri dobre prakse LAG-a Moslavina i Grada Kutina te LAG-a Vallis Colapis i Croatia Open Land Tours DMC koji su, u okviru znanstvene sesije, održali stručna predavanja o Brandiranju Moslavine te Integralnom više-izvorskom pristupu potpore LAG-a u razvoju ruralnog turizma. U okviru kongresa održana je posebna dvodnevna radionica za lokalne akcijske grupe pod nazivom: Uloga LEADER-CLLD-a u potpori razvoju ruralnog turizma i priprema lokalnih razvojnih strategija za novo programsko razdoblje.
Također, znanstveno-stručnoj zajednici, ukviru znanstvene sesije, predstavljeno je jedinstveno istraživanje pod nazivom: Uloga LEADER – CLLD pristupa u razvoju turizma ruralnih i ribarstvenih područja koje je po prvi puta javnosti pokazalo da su LAG-ovi putem svojih lokalnih razvojnih strategija do ožujka 2022. podržali 418 projekata povezanih s ruralnim tuirzmom, sa 14.224.010,2 EUR ili 17,77% ukupnih izdvajanja za podmjeru 19.2/19.3 PRP 2014.-2020.(2022.) dok su FLAG-ovi, provedbom svojih lokalnih razvojnih strategija podržali 208 projekata povezanih s turizmom u ribarskim zajednicama, sa 14.731.356,2 EUR ili 69,63% ukupnih izdvajanja za podmjeru III.2 OPMF 2014.-2027. Istraživanje je jasno pokazalo da je LEADER/CLLD, u relevantnoj provedbi definiranoj i vođenoj od strane LAG-ova vezanih uz lokalne potrebe te u skladu s preporukama EK, jedna od glavnih poluga za promicanje i jačanje turizma u ruralnim i ribarskim područjima.
Program kongresa možete vidjeti - OVDJE
Više o kongresu u medijima pročitajte - OVDJE
O kongesu na mrežnim stranicama Ministarstva poljoprivrede možete pročitati - OVDJE
Više o radionici za lokalne akcijske grupe možete pročitati - OVDJE
Prezentaciju znanstvenog istraživanja: Uloga LEADER – CLLD pristupa u razvoju turizma ruralnih i ribarstvenih područja, možete preuzeti - OVDJE