Projekt LOGREENER (Composing Local Green Energy Transition) predstavlja inovativni pristup za lokalnu tranziciju prema zelenoj energiji. Projekt se provodi u okviru programa
Interreg Euro-MED 2021. - 2027., a svrha mu je ojačati kapacitete lokalne i regionalne zajednice u planiranju i provedbi energetskih planova kojima se smanjuje emisija stakleničkih plinova i potiče održivi razvoj. U prethodnom razdoblju, (Interreg MED 2014. - 2020.) kroz projekte COMPOSE, PRISMI i LOCAL4GREEN izrađeni su alati pomoću kojih su lokalne vlasti izrađivale strategije održive energetske tranzicije. Korišteni su odvojeno, a nedostatak integracije pokazao se ključnim za daljnji prijenos. Projektom LOGREENER ti alati će se spojiti i optimizirati u jedan integralni alat, koji će se potom testirati u odabranim općinama i gradovima. Uz proces obuke za korištenje alata i izradu energetskih planova, predviđene su aktivnosti za promociju, osvještavanje i zagovaranje uz pomoć regionalnih vlasti, udruga općina i energetskih zajednica.
Partneri na projektu su: Federacija općina i pokrajina Valencije, Španjolska (FVMP) - vodeći partner; Zaklada Musol, Španjolska; UNCEM Lazio, Italija; Tehničko sveučilište na Kreti, Grčka; Fakultet strojarstva i brodogradnje, Hrvatska; Odjel za razvoj i međunarodne projekte Zeničko-dobojskog kanton, BIH; Lokalna energetska agencija Donje Podravje, Slovenija i LEADER mreža Hrvatske.
Financiran je sredstvima iz programa Interreg Euro-MED 2021. - 2027. u vrijednosti od 989,820,70 Eur (udio LmH iznosi 57.990,00 Eur), uz intenzitet potpore od 80%.
Provedba projekta započela je u siječnju 2024. trajati će 27 mjeseci.
Uvodni sastanak projekta održan je 6.-7.3.2024 u Valenciji, Španjolska. Domaćin sastanka bila je Federacija općina i pokrajina Valencije (FVMP), koja je ujedno i vodeći partner na projektu. Detaljno su predstavljeni radni paketi, naglašeni su ključni aspekti projekta, istaknuta važnost partnerstva i poštivanja postavljenih procedura i rokova. Posebna pažnja posvećena je važnosti učinkovite komunikacije i strategija. Projekt se trenutno nalazi u tzv. "pre-contracting" fazi, u kojoj se s kontrolnim tijelom programa usuglašavaju očekivani rezultati, pokazatelj i i troškovi.
Partneri iz Hrvatske (Fakultet strojarstva i brodogradnje Zagreb i LEADER mreža Hrvatske) su zajedno s pridruženim partnerima (Duga Resa i FLAG Tramuntana) održali koordinacijski sastanak u prostorijama fakulteta u Zagrebu. Sastanak je održan 10.6.2024. s ciljem upoznavanja pridruženih partnera s projektnim aktivnostima i izvršavanjem procjene potreba zainteresiranih općina za energetsko planiranje. Nakon sastanka, među općinama koje imaju iskustva s korištenjem digitalnih alata za energetsko planiranje (Prismi, Local4Green i Compose) podijeljen je upitnik pomoću kojeg će se prikupiti podaci na temelju kojih će se izraditi novi, optimizirani alat za energetsko planiranje. Za izradu novog alata zadužen je Tehnički odbor projekta Logreener, u kojem sudjeluje Fakultet strojarstva i brodogradnje, a koordinator procesa je Tehničko sveučilište Kreta u Grčkoj.
Projekt Logreener dobio je službenu stranicu na ovoj poveznici: https://logreener.interreg-euro-med.eu/
Na ovoj stranici možete pratiti sve aktivnosti vezane uz projekt, kao i najnovije vijesti i informacije o Interreg Euro-med programu te misiji Green Living Areas.